3 نکته برای نو کردن مبلمان

3 نکته برای نو کردن مبلمان
زیبایی مبلمان نقش اساسی در زیبایی دکوراسیون دارد و از آنجایی که حجم زیادی از خانه را اشغال می کند هویت اصلی دکوراسیون محسوب می شود به همین دلیل انتخاب مبلمان باید هوشمندانه و در تعامل با پرده‌ها و فرش‌ها باشد تا زیبایی خانه شما را تکمیل کند. برای داشتن یک دکوراسیون ایده آل و زیبا می توانید از بعضی وسایل قدیمی استفاده کنید و با تعمیر آن‌ها نمای داخلی خانه را عوض کنید که یکی از این وسایل مبل‌ها هستند که قابلیت خوبی برای بازسازی دارند. کار‌هایی مانند تغییر رنگ چوب مبل‌ها، خرید پارچه رو مبلی جدید، تغییر پارچه کوسن‌ها همه از مواردی هستند که هزینه کمتری در مقایسه با خرید مبل جدید دارند. بیشترین قسمت مبل را پارچه‌ها تشکیل داده اند و حتی در بعضی از مبل‌های مدرن چیزی از پایه‌ها و چوب‌ها معلوم نیست و تنها با عوض کردن پارچه رومبلی می توانید کل دکوراسیون تان را متحول کنید. پارچه‌های رو مبلی از نظر جنس،‌ رنگ و طرح تنوع زیادی دارند که باید مناسب با فضای خانه انتخاب شوند، آن‌ها می توانند کمک خوبی برای ست کردن اجزای دیگر در دکوراسیون باشند.
  1. بهترین جنس برای خرید پارچه رو مبلی

از آنجایی که از مبل‌ها به طور مداوم استفاده می شوند باید از استحکام و کیفیت خوبی برخوردار باشند و در رابطه با این موضوع، جنس پارچه‌های رو مبلی اهمیت زیادی دارد. پارچه رو مبلی باید در برابر سایش مقاوم باشد و چون معمولا برای تمیز کردن آن از شامپو فرش‌ها استفاده می شود بهتر است که نسبت به رطوبت دوام خوبی داشته باشد. نگه داری پارچه‌های چرمی کمی دشوارتر است چون نیاز به واکس زدن دارند و در صورت عدم استفاده از واکس بعد از مدتی پوست پوست می شوند. در خرید پارچه رو مبلی باید به تراکم آن اهمیت دهید و پارچه ای که تار و پود آن به وضوح معلوم است نخرید چون به مرور زمان نخ نما می شود. برای تشخیص‌ پارچه‌هایی که تراکم بالایی دارند کافیست روی آن‌ها دست بکشید و بافت آن را با دقت نگاه کنید، همین طور تراکم بیشتر باعث سنگین‌تر شدن پارچه می شود. یکی از اشتباهات در خرید پارچه برای مبلمان استفاده از پارچه‌های کشی است،‌ زیرا این پارچه‌ها به مرور زمان حالت کشی خود را از دست می دهند و بد فرم می شوند. جنس پارچه از نظر کیفیت رنگ نیز اهمیت دارد و در هنگام شست و شوی مبلمان نباید رنگ‌ها با هم ادغام شوند و یا رنگ پس دهند.
  1. از ترکیب پارچه‌ها کمک بگیرید
یکی از راه‌های تغییر دکوراسیون و زیبا کردن مبل‌ها استفاده از دو یا سه طرح متفاوت برای مبلمان است. این کار در حالی که مبلمانی جدید و جذاب ایجاد می کند می تواند راهی برای هماهنگی دیگر اجزای دکوراسیون باشد. بهتر است همه مبل‌ها را طرح دار و یا ساده انتخاب نکنید بلکه تلفیقی از آن‌ها داشته باشید. برای این کار می توانید پارچه اصلی مبل را ساده و یک رنگ انتخاب کنید اما برای تشک‌های آن از طرح‌های شلوغ استفاده کنید. در این میان نقش پرده‌ها را نادیده نگیرید چون انتخاب پارچه مشابه طرح مبل و پرده، هماهنگی فضا را بیشتر می کند البته این پارچه‌ها به هیچ عنوان نباید یک شکل باشند، کمی شباهت از نظر رنگ و طرح کفایت می کند.

خرید

بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای پاک کردن لکه روی لباس (بخش اول)

مسئله مهم دیگر، انتخاب مناسب پارچه مبل براساس سبک مبلمان است. خرید پارچه رو مبلی برای مبلمان سلطنتی و کلاسیک کاملا با انتخاب پارچه برای مبلمان راحتی و مدرن متفاوت است و جا به جا کردن این دو پارچه اصلا نمای زیبایی ندارد.  طرح و رنگ پارچه‌ها به فضای شما نیز بستگی دارد،‌ در فضاهای کوچک نباید از مبلمان تیره و شلوغ استفاده کنید اما در فضای بزرگ دست شما برای انتخاب باز است.
  1. رنگ پارچه‌های رو مبلی
نکته مهم دیگری که در انتخاب پارچه‌های رو مبلی اهمیت دارد انتخاب رنگ مناسب است. رنگ پارچه رو مبلی جدا از چهارچوب و شکل آن تاثیر زیادی در ظاهر مبلمان دارد. این رنگ باید متناسب با اجزای دیگری مانند پرده‌ها و یا فرش‌ها باشد و همین طور از رنگ‌های چرک تاب استفاده شود. در بین پارچه‌های رو مبلی علاوه بر تنوع رنگی در پارچه‌های بافت دار، پرز دار‌ و براق نیز وجود دارند که اگر می خواهید از این پارچه‌ها استفاده کنید باید بهترین کیفیت آن را انتخاب کنید تا بعد از استفاده مداوم؛ بعضی از قسمت‌ها خالی و کچل نشوند. پارچه‌های مخمل جزء پارچه‌هایی هستند که کمی سایه می اندازند و رد دست، روی آن‌ها باقی می ماند اما اگر این پارچه‌ها جنس خوبی داشته باشند باید به راحتی به حالت اولیه خود برگردند.
برای ثبت دیدگاه خود لطفا وارد سایت شوید یا ثبت نام کنید